Naturalny Dezodorant i jego właściwości

Naturalny Dezodorant i jego właściwości

Wysyp tego typu kosmetyków na rynku jest ogromny. Prawie każda firma produkująca kosmetyki naturalne ma w swojej ofercie dezodoranty. To bardzo ważny temat, który dotyczy nas nie tylko ze względów estetycznych ale również naszego zdrowia.

 

Czym jest pot?


Kiedy występuje na siłowni, czy saunie nie mamy nic przeciwko ;) natomiast kiedy daje o sobie znać, na koszuli na spotkaniu biznesowym to już jesteśmy jego wielkimi przeciwnikami. Niestety w naszym ciele spełnia bardzo ważną rolę i całkowite pozbycie się go z naszego życia zrobi więcej złego niż dobrego. Zazwyczaj człowiek wydziela około 0,5 do 0,8 litra na dobę, ale w przypadku upałów może to być nawet kilka litrów. To dużo ;)

Pot wydzielany jest w gruczołach potowych. Gruczoły te podzielone są na dwie podstawowe grupy: 

  • Ekrynowe - spełniają rolę w regulacji temperatury ciała. Gdy organizm się przegrzewa, neurony znajdujące się w mózgu wysyłają sygnał by zwiększyć produkcję potu. Są rozmieszczone prawie na całym ciele, ale największe skupiska tych gruczołów znajdują się na wewnętrznej powierzchni stóp i rąk. Ich wydzielina składa się z w 98% z wody i w 2% z e składników organicznych i soli.
  • Apokrynowe - gruczoły te rozpoczynają swoje działanie dopiero w okresie dojrzewania. pod wpływem hormonów płciowych ( testosteronu, estrogenó∑, progesteronu ) wybudzają się z letargu i bez wytchnienia produkują pot. Występuję tylko  w niektórych miejscach naszego działa: pod pachami, w otoczkach brodawek sutkowych, w pachwinach, podbrzuszu. Zamiast reagować na temperaturę, gruczoły apokrynowe często reagują na bodźce emocjonalne, w tym lęk i strach. Skład chemiczny potu apokrynowego to:  woda, sole mineralne, lipidy, węglowodany, cukry, sterole i więcej białek, dlatego stanowi świetną pożywkę dla bakterii znajdujące się na powierzchni skóry. To właśnie rozkładanie potu przez bakterie powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu.

 

Podstawowe funkcje potu:


  • termolegulacja
  • oczyszczanie organizmu z niektórych metabolitów i składników np. mocznika, leków, witamin, jonów sodu czy potasu
  • pot bierze udział w procesie komunikacji chemicznej na tle seksualnym (wydzielając feromony)

Pot spełnia bardzo ważną rolę w działaniu naszego organizmu. Dlatego nie należy blokować działania gruczołów potowych. 

 

Antyperspirant, a dezodorant


Zahamowanie wydzielania potu jest możliwe dzięki antyperspirantom. Soli glinu zaczęto używać w 1928 roku. Po raz pierwszy wprowadzono do użycia octan glinu, a następnie chlorowodorotlenek glinu będący do dziś głównym składnikiem antyperspirantów. Obecnie wykorzystuje się też kompleksy glinowo-cyrkonowe. Wymienione związki pod wpływem wody obecnej na skórze formują warstwę żelu. Ich antyperspiracyjne działanie polega na blokowaniu przewodu wyprowadzającego – tworzy się w nim czop. W przypadku soli glinowo-cyrkonowych czop ten jest zlokalizowany tuż przy ujściu przewodów wyprowadzających. Chlorowodorek glinu tworzy go nieco głębiej, chociaż również bardzo powierzchownie, a chlorek glinu najgłębiej.  Blokada ta ma charakter przejściowy i zostaje usunięta wraz ze złuszczającą się warstwą rogową naskórka, a częściowo również podczas mycia lub po bardzo silnym spoceniu się.Antyperspiranty działają do 48 godzin od momentu zastosowania. Ponieważ sole glinu powodują ścinanie się białka, ograniczają namnażanie się bakterii, które nie mogą z niego korzystać. Wiele ze składników popularnych antyprespirantów i dezodorantów ma działanie podrażniające i alergizujące. Nakładane codziennie na skórę mogą przyczyniać się do rozwoju chorób i niszczenia naszego zdrowia.

 

Dezodorant to kosmetyk mająca na celu eliminowanie nieprzyjemnej woni potu. Niektórzy twierdzą, że dezodorant maskuje zapach. Rzeczywiście dezodoranty, które mają w sobie dużą ilość dodatków zapachowych, próbują „zagłuszyć” naturalny zapach rozkładającego się potu, ale główną rolą dezodorantu jest zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.  Dezodorant ma na celu zapobieganie rozwojowi bakterii, które są odpowiedzialne za ten stan. Niektóre dezodoranty ograniczają również w pewnym stopniu pocenie, ale nigdy nie eliminują go poprzez zatkanie gruczołów potowych. W wielu naturalnych dezodorantach głównym składnikiem jest soda oczyszczona, która zapobiega tworzeniu się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. Innymi słowy, zamiast maskować brzydki zapach lub, co jeszcze gorsze, zatykać gruczołu potowe, naturalne dezodoranty będą po prostu zapobiegać mnożeniu się bakterii, a w rezultacie brzydkiemu zapachowi.

Kiedy zaczynasz stosować dezodoranty naturalne musisz dać im czas, zwłaszcza kiedy wcześniej używany był antyperspirant. Gruczoły muszą się oczyścić, a nasz flora bakteryjna musi się zmierzyć z innym środowiskiem. Dezodorant naturalny nie sprawi w 100%, że gruczoły potowe przestaną pracować i produkować pot, ale sprawi, że nie dojdzie do sytuacji, że pot wydaje brzydki zapach. 

 

Dezodoranty dostępne na natufakturowych półkach:


  • SiSiBee - dezodorant naturalny- bezzapachowy 
  • 4szpaki - cytrusowy dezodorant naturalny
  • La-Le - deodorant green tea
  • Mydłostacja - dezodorant ałunowo- magnezowy w roll on

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
DARMOWA DOSTAWA
Darmowa dostawa Kurier InPost już od 180,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl