Skóra Dziecka

Skóra Dziecka

Mimo, że na pierwszy rzut oka, skóra dziecka niczym się nie różni od skóry dorosłego, to po głębszej analizie widzimy, że jednak jest inaczej. Nie bez przyczyny, kiedy widzimy u dorosłego ładną cerę mówimy: „gładka jak pupa niemowlaka”.  

 

 

 

 

 

Przede wszystkim jest cieńsza, a co a tym idzie wrażliwsza. Łatwo wchłania substancje stosowane zewnętrznie, zwłaszcza, jeśli są aplikowane na spore obszary ciała. Dlatego tak ważne jest, jakich produktów do pielęgnacji używamy. Przez pierwsze 4 lata życia dziecka skóra nadal nie stanowi doskonałej bariery dla czynników zewnętrznych, jak u człowieka dorosłego. Dopiero ok. 4. urodzin staje się nieprzepuszczalna i osiąga strukturę właściwą dla skóry dojrzałej. 

Gruczoły potowe nie funkcjonują jeszcze prawidłowo.  Noworodki mają naturalny deficyt potu, co oznacza w praktyce, że mają problem z naturalnym usuwaniem toksyn z organizmu oraz prawidłową regulacją temperatury ciała. Słabiej „nawilżona” skóra ma tendencję do wysychania. Pocenie – mechanizm termoregulacji,  jest niedostatecznie rozwinięty. Dlatego noworodki są bardziej podatne na zmiany temperatury niż dorośli.

Skóra dziecka nie produkuje jeszcze melaniny odpowiedzialnej za ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego z jednej strony przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo ważne żeby skóra mogła produkować witaminę D, a z drugiej strony nie można wystawiać dziecka na pełne słońce bez zabezpieczenia. Aby zapewnić odpowiedni poziom syntezy witaminy D, należy wystawiać na działanie promieni słonecznych 18% powierzchni ciała przez co najmniej 15 minut w okresie wiosenno-letnim. 18% powierzchni to mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia ramion i nóg. Naukowcy z Touro University California, w swojej analizie przestudiowali prace dotyczące związków pomiędzy niedoborami witaminy D, a stosowaniem filtrów UV. Wnioski zaprezentowali w czasopiśmie „Journal of the American Osteopathic Association". Przy zastosowaniu filtrów UV SPF 15 produkcja witaminy D może być w skórze ograniczona nawet o 99 procent!" Jak widać i w tym wypadku należy zachować zdrowy rozsądek. Spacerować z dziećmi bez filtrów możemy w godzinach porannych lub popołudniowych. Natomiast kiedy przebywamy na słońcu w godzinach kiedy świeci najmocniej powinniśmy zastosować filtry UV, oczywiście przeznaczone dla dzieci.  

Wybierając produkty do higieny i pielęgnacji swojego maluszka, zwróć uwagę, aby kostki myjące lub płyny, których będziecie używać, miały neutralny lub lekko kwasowy odczyn (pH 5,5–7,0). Używaj pielęgnacji opartej na łagodnych produktach stworzonych ze świeżo tłoczonych olejów, delikatnych maseł i roślinnych ekstraktów. Takie kosmetyki są bardzo łagodne i nie podrażniają skóry dziecka. Nawilżanie skóry to nie tylko działanie od zewnątrz, ale proces ograniczający utratę wody z głębszych jej warst. Wszystkie kosmetyki dla dzieci powinny być przebadane pod względem bezpiecznego stosowania.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
DARMOWA DOSTAWA
Darmowa dostawa Kurier InPost już od 180,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl